11 wrzesień 2010

Systemy do tresury czyli grzeczny pies w ogrodzie :)

Autor: Majka. Kategorie: Do ogrodu; Tresura psa .

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w małym mieszkanku w bloku, czy też w dużej rezydencji na obrzeżach miasta, niezwykle istotną sprawą są nasze stosunki z najbliższymi sąsiadami. O ile w większości kwestii możemy się indywidualnie i osobiście dogadać i mieć w danej sprawie względny spokój, o tyle wszelkie materie dotyczące zwierząt potrafią być sporne i trudne do rozstrzygnięcia. Chodzi tutaj nie tyle o sam fakt posiadania zwierzęcia, ale też o jego zachowanie. Szczekający lub wyjący pies potrafi napsuć krwi każdemu, nawet mieszkającym o sto metrów dalej sąsiadom. W bloku mieszkalnym jest to szczególnie widoczne i może stanowić nie lada problem. Istnieją jednak proste rozwiązania takowego problemu, które można zasugerować również sąsiadowi. Mowa oczywiście o obrożach antyszczekowych. Inną niezmiernie istotną kwestią, która może zniszczyć nasze pozytywne relacje z sąsiadami, jest podkopywanie ogrodzeń, płotów i różnych instalacji, a także dekoracji ogrodowych.

Niszczenie klombów, rabatek i krzewów przez psy i koty to bardzo często spotykana niedogodność wynikająca ze zbyt luźnego trybu życia tych zwierząt. O ile zniszczenia naszych roślin zaszkodzą tylko nam, o tyle już nasz pies radośnie biegający po posiadłości sąsiada (dzięki np. wykopaniu dziury pod ogrodzeniem) potrafi zdenerwować nie tylko nas bo dochodzi do sytuacji w której pies nas nie słucha ale wręcz zdaje się robić wszystko by nas i innych zdenerwować. Tego typu trudności w posiadaniu psów są jednak do przezwyciężenia wspólnymi siłami. Warto, aby każdy z sąsiadów zakupił odpowiedni system ogrodzeniowy, składający się z niewidzialnej bariery, która skutecznie odstrasza psy i koty. Naturalnie, każdy ze zwierzaków powinien posiadać odpowiednią obrożę z odbiornikiem, który ma za zadanie skutecznie zniechęcać psa od przekraczania niewidocznego ogrodzenia. Sam nadajnik, który najczęściej umieszczamy na altanie, w garażu lub w innej, dobrze umieszczonej części, połączony jest z przewodem, który leży na ziemi. Tego typu systemy czyli elektryczne pastuchy dla psów w wersji niewidoczne ogrodzenie nie są tanie, ale stanowią wygodne i niezwykle pożyteczne urządzenia, które pozwalają nam na zniwelowanie i pozbycie się wszelkich negatywnych następstw posiadania psa lub kota w ogrodzie. Trzeba wiedzieć, że aby skorzystać z tego typu obroży do szkolenia psa, pies powinien skończyć sześć miesięcy i być w pełni zdrowia. Stosowanie urządzeń elektrycznych na zwierzętach zbyt młodych lub chorych i niedołężnych jest wysoce niewskazane, gdyż zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu. W wątpliwych przypadkach, gdy nasz pies jest niezmiernie mały, powinniśmy zwrócić się po poradę do obsługi sklepu lub weterynarza.

Równie dobrze możemy zakupić mniejszy rozmiar obroży lub zamówić specjalną wersję dostosowaną specjalnie do wymiarów naszego pupilka. Przykładem pastuchów elektrycznych dla małych psów są ogrodzenia marki PetSafe, któe oferują specjalne lekkie obroże dla psów o wadze nawet od 3.5 kg. Trzeba też wiedzieć, że sam system nie wystarczy, aby pies już nigdy nie wchodził na dany, wyznaczony przez nas teren. Ważnym elementem całego systemu jest nasze zaangażowanie w wytresowanie psa i zadbanie o to, by ten wiedział, jak to wszystko działa. Wyrobienie potrzebnych odruchów, opartych na prawidłowym reagowaniu na elektryczny bodziec w obroży, rozciąga się w czasie około trzech-czterech dni (lecz może trwać o wiele dłużej w przypadku starszego psa, gdyż im zwierzę ma więcej lat, tym trudniej je nauczyć czegoś nowego). Podobny system warto też zastosować u sąsiada, jeśli on również posiada zwierzęta domowe. W takiej konfiguracji wszyscy będą zadowoleni i niczyj ogród nie ucierpi.


Zostaw komentarz