28 lipiec 2011

Oznaki agresji u psów

Autor: Majka. Kategorie: Tresura psa .

Agresja wśród psów jest zagadnieniem, które ciągle przewija się w różnych sferach naszego życia. Praktycznie na każdym kroku słyszymy o różnego typu jej przejawach. Agresja dotyczy wszystkich ras psów, jednakże dotyka przede wszystkim te, które są niewłaściwie wychowywane. Pies okazuje agresję jedynie po to, by przetrwać i przejawia się to przez jego całe życie. Jedyna różnica bywa w tym, że może to przebiegać z większym lub mniejszym natężeniem. Agresywne zachowanie u psa jest narzędziem, dzięki któremu utrzymuje on swą pozycję w stadzie, zdobywa pożywienie, a także zapewnia sobie bezpieczeństwo.

Wszystko to jest uwarunkowane genetycznie i charakteryzuje praktycznie wszystkie zwierzęta. Musimy pamiętać o tym, że agresja może być nabyta lub wrodzona. Najczęściej spotykana jest jednak agresja nerwicowa. Ta z kolei wynika z niewłaściwego wychowania psa. Reakcji agresywnej w stosunku do innych psów w praktycznie 90% uczą właściciele. Typowym błędem, który może przyczynić się do tego, może być sytuacja kiedy prowadzimy na spacerze małego rottweilerka. Często z bojaźni o to, by nie uciekł jest on prowadzony na smyczy. Nagle drogę nam przecina inny pies, dużo starszy, który chce poznać naszego podopiecznego. Właściciel najczęściej staje w obronie swego psa. I to jest błąd, ponieważ młody pies nie może uciec, gdyż jest na smyczy, ani też nie może zapoznać się z innym, obcym psem, okazać mu podporządkowania. W takim przypadku pies nie mając żadnego wyboru zaczyna stroszyć się, warczeć, szczekać. Właściciel często właśnie tego typu zachowanie odczytuje błędnie, ponieważ myśli w ten sposób: „pies choć mały duchem, jest odważny sercem”. Bardzo często nie rozumie, że jest to rozpaczliwa próba ucieczki.

Agresja u psa to przede wszystkim utrata zaufania psa do człowieka. Przy wychowywaniu młodego zwierzaka należy pamiętać o tym, by od najwcześniejszych miesięcy wyprowadzać go na spacery, dawać mu zakosztować różnych sytuacji, nawet i tych kryzysowych. Wbrew pozorom to hartuje psa. Odpowiedni trening warto też nagradzać w postaci na przykład ciekawych zabawek, które są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych, czy też w dobrze zaopatrzonym sklepie internetowym Easypet.pl. Zabawy budują charakter, pokazują i odkrywają nowe rzeczy. W bardzo inteligentny sposób uczą zwierzaka zachowań w różnych sytuacjach. Starajmy się, aby pies był jak najlepiej przygotowany do późniejszego życia, czy to w mieście, czy też w spokojnej okolicy.


Zostaw komentarz