25 sierpień 2011

Szczeniak w naszym domu

Autor: Majka. Kategorie: Tresura psa .

Podejmując próby oswojenia nowo przyprowadzonego psa do naszego domu, musimy od początku ukazać mu, kto tutaj rządzi i jakie terytorium ma on do dyspozycji. To pomoże z pewnością z wszelakiego rodzaju niedopowiedzeniami i problemami, jakie prawdopodobnie będą mieć miejsce z małym psem. Ludzie boją się przyjmować szczeniaków z tego względu, że mogą one zdemolować cały dom. Oczywiście jest to po części prawda. Jednakże odpowiednia tresura od najmłodszych dni życia sprawi, że możemy uniknąć podobnych problemów lub też je zminimalizować. Dojrzałemu psu trudno jest pozbyć się różnorodnych nawyków. Jeśli wcześniej zdążył się przyzwyczaić do środowiska, w którym miał dużo wolnej przestrzeni i nie był skrępowany zasadami, a także ograniczoną ilością miejsca, to teraz trudno mu będzie przyjąć jakiekolwiek nakazy.

Szczeniak w domu, ja sobie radzić

To z pewnością będzie trudnością, z którą będziemy musieli walczyć. Tego typu zachowania nie mają wpływu, nie bierzemy ich pod uwagę, gdy pod nasze skrzydła przygarniamy małe szczenię. Psa małego możemy ukształtować od zera. To my wtedy jesteśmy odpowiedzialni za jego psychikę, późniejszy rozwój, a także i tresurę. Pierwszą istotną rzeczą jest zrozumienie, że siłą i przemocą nic nie zdołamy. Pies, który jest bity i poniżany, może nie od razu, ale w przyszłości może się po prostu : ”odgryźć”, a co za tym idzie pogryźć przypadkowego przechodnia, członka rodziny, a nawet i na nas samych. Nigdy dlatego nie wolno stosować wobec czworonoga przemocy. Najlepiej swe rozczarowania wyrazimy poprzez podniesienie głosu lub też proste słowa typu: „niedobry, zły pies”, „tak nie wolno”. Błahe, zwyczajne przekazy najlepiej do niego trafią. Jeśli zobaczy, że zasmuca swego pana, będzie chciał zasłużyć na naszą uwagę, zainteresowanie.

Psy można również tresować w oparciu o metodę smakołyków. Za każdym razem, gdy pies dobrze wykona polecenie możemy obdarować go przekąskiem. Musimy pamiętać, by na tym polu również nie przesadzać. Smakołyki dobierajmy rozsądnie tak, by przypadkiem nie wpłynęły one na jego tuszę. Elementem bardzo pomocnym w ujarzmianiu psa, jego tresowaniu, są drzwiczki dla małych, średnich lub dużych psów. Dobieramy je w zależności od rozmiaru. Sprawiają, że wytresowany pies może w razie potrzeb opuścić dom i wypróżnić się na zewnątrz, w miejscu przez nas wyznaczonym. Wykorzystywanie wszelkiego rodzaju nowinek technicznych z pewnością ułatwi nam życie.


Zostaw komentarz