14 październik 2010

Szkolenie psa z niewidzialnym ogrodzeniem

Autor: Majka. Kategorie: Do ogrodu; Pastuch elektryczny .

Pies dewastujący ogród to niestety bardzo często spotykany problem, któremu czoła stawić muszą właściciele tych czworonogów. Metody walki z takimi nagannymi zachowaniami przybierają bardzo różne oblicze. Ludzie często wychodzą z założenia – niesłusznego zresztą, że to wina psa, bo jest głupi, nieposłuszny, chce zrobić na złość i tak dalej. Pamiętać tutaj jednak trzeba o tym, że psów nie wolno mierzyć ludzką miarą – ich zachowania są zupełnie odmienne, ponieważ to inne istoty. Psami kieruje w głównej mierze instynkt i o tym też nie należy zapominać. Poza tym pewne zachowania tych czworonogów to nic innego, jak skutki uboczne zaniedbanego treningu.

Wiele osób zaniedbuje kwestie związane z tresowaniem swego czworonoga, a potem musi ponosić tego konsekwencje, przy czym ucieka się do takich rozwiązań, które w ogóle nie powinny być stosowane. Często pies niszczący ogród jest po prostu przywiązywany do budy czy do jakiegoś słupka i tak właśnie spędza – poza spacerami – czas na świeżym powietrzu. Jakie są tego rezultaty? Takie mianowicie, że pies staje się bardziej agresywny – również w stosunku do swoich właścicieli. Jego zachowania trudno jest przewidzieć. Tymczasem nie tędy droga – nikt przecież nie chce mieć psa, którego się boi, zupełnie się to mija z ideą najlepszego przyjaciela człowieka.

Zamiast zatem uwiązywać zwierzę, warto zastanowić się nad zakupem niewidocznego ogrodzenia – czyli po prostu elektrycznego pastucha, z tym, że o wiele bardziej nowoczesnego i bezpiecznego aniżeli ten w tradycyjnej postaci. Pies będzie czuł się swobodnie i dobrze, nie spędzająca całego praktycznie dnia na łańcuchu, nie będzie zachowywał się agresywnie, a właściciel spokojnie będzie mógł się cieszyć pięknym ogrodem bez żadnych zbędnych wykopów. Przy ogradzaniu przewodem stref niedozwolonych dla psa nie należy zapominać również i o tym, aby wyznaczyć takie miejsca w ogrodzie, gdzie pies będzie mógł przebywać i kopać dołki – dzięki temu wszyscy będą zadowoleni i obejdzie się bez zbędnych nerwów.


Zostaw komentarz